
Lůžkoviny jsou denně v přímém kontaktu s naší pokožkou a sbírají všechno, co během noci vypotíme nebo podnikáme – od zbytků krémů až po drobky z večerního mlsání. Spousta lidí tohle řeší tím, že hodí povlečení do pračky na 90°, jenže to není úplně ideální. V tomto článku si povíme, jak a na kolik stupňů ložní prádlo prát, aby nám dlouho vydrželo.

Jak často ložní prádlo prát?
Nebudeme vás strašit statistikami o roztočích a milionech bakterií, které v lůžkovinách žijí (ale mohli bychom). Pojďme se bavit prakticky: Ložní prádlo bychom měli měnit každých 7 až 10 dní. Ne vždycky se člověku podaří tento interval dodržet, ale zapamatujte si, že převlékání byste neměli odkládat víc jak 14 dní.
Pravidelná údržba povlečení je obzvlášť důležitá, pokud se hodně potíte, máte alergii na roztoče, spíte s domácími mazlíčky, trápí vás akné nebo kožní problémy.
Jak ložní prádlo prát?
Praní lůžkovin není žádná věda, což ale neznamená, že bychom nad ním neměli aspoň trošku přemýšlet. Abyste měli jistotu, že ložní prádlo bude vypadat skvěle i po stovkách praní, stačí dodržovat pár jednoduchých kroků. Třeba jsou pro vás samozřejmostí a třeba také ne.
1. Povlečení perte naruby a se zapnutými zipy
Už jste někdy z pračky vytáhli povlečení s roztřepeným zipem, vybledlým potiskem nebo zamotané do všech možných směrů? Tomu se dá snadno předejít. Před vložením do pračky otočte povlečení naruby a zapněte všechny zipy. Tenhle jednoduchý trik ochrání povlečení před oděrem v bubnu pračky.
Mimochodem, nové povlečení byste měli vyprat ještě před prvním použitím. Nejen že bude svěží a příjemné na dotek, ale zbaví se také případných zbytků výrobních chemikálií.
2. Třiďte barvy a perte je odděleně
Stejně jako třídíte oblečení, byste měli třídit podle barev i ložní prádlo.
- Bílé a světlé kousky perte zvlášť.
- Tmavé barvy dejte do samostatné várky.
- Výrazné barvy (červená, oranžová) mohou pouštět, proto je perte samostatně.
- Vzorované látky perte s podobnými barvami.
3. Nepřeplňujte pračku a rozdělte prádlo na dvě várky
Nacpat všechny lůžkoviny do jedné pračky a mít praní z krku je samozřejmě pohodlné. V přecpaném bubnu ale hrozí následující:
- Prádlo se pořádně nevypere (nemá prostor se pohybovat).
- V prádle zůstanou zbytky pracího prášku (není dost vody na důkladné vymáchání).
- Prádlo se více pomačká.
- Potisky a barvy se mohou poškodit.
Proto je lepší rozdělit lůžkoviny z manželské postele (prostěradlo, povlaky na peřinu/peřiny a dva polštáře) na dvě várky. Sice vám praní zabere více času, ale ušetříte si práci při žehlení a hlavně prodloužíte životnost povlečení.
Přečtěte si také: Jak správně větrat ložní prádlo a podpořit tak svůj spánek i zdraví
Jak se zbavit skvrn?
Občas se stane, že se na ložním prádle objeví skvrny od jídla, nebo třeba make-upu. Než povlečení či prostěradlo dáte do pračky, je dobré ho předem ošetřit. Nebojte, většinu skvrn zvládnete odstranit tím, co máte doma.
- Skvrny od potu – Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a naneste ho na skvrny.
- Krev – Krev okamžitě opláchněte studenou vodou (nikdy ne horkou) a jemně vydrhněte mýdlem.
- Make-up – Žlučové mýdlo funguje na makeup, řasenku i rtěnku. Naneste ho na skvrnu, nechte chvíli působit a pak teprve pusťte pračku.
Na jakou teplotu prát ložní prádlo?
To, na kolik stupňů prát povlečení a další ložní prádlo se odvíjí od materiálů, ze kterého je ušité.
-
Bavlna – Bavlna snese vyšší teploty. Praní na 60 °C spolehlivě zlikviduje bakterie i roztoče. Bavlna je mimochodem nejvděčnější materiál – při praní toho moc nezkazíte.
-
Satén – Pro bavlněný satén platí stejná pravidla jako pro bavlnu. Lůžkoviny z tohoto materiálu tedy pereme na 60 °C.
-
Flanel – Hřejivé povlečení z flanelu jako dělané na chladné noci perte na 40 °C až 60 °C. Pozor ale, abyste z něj neudělali oblečení pro panenky – při vysokých teplotách se rád sráží.
-
Krep – Krep se pere na 60 °C, aby si zachoval svou typickou strukturu, kterou nemusíte žehlit.
-
Hedvábí – Luxus vyžaduje péči. Hedvábí perte na 30 °C, na program pro jemné prádlo. Bez aviváže!
-
Mikrovlákno – Syntetika ocení střední teploty. Vyšší teploty by mohly syntetická vlákna poničit. Při 40 °C se zbavíte všech nečistot.
Jestli si nejste praním jistí, prostudujte si symboly na etiketě. Výrobce ví nejlépe, co konkrétní kousek snese.
TIP: Jak správně pečovat o viskózové povlečení
Jaký prací prostředek na lůžkoviny použít?
Při výběru pracího prostředku platí jednoduché pravidlo – jemnější je lepší. Tekuté gely jsou obecně šetrnější než prášky a lépe se vypláchnou.
Aviváž je kapitolou sama o sobě. U bavlny nebo krepu ji můžete použít bez obav. U mikrovlákna, saténu či hedvábí však hrozí, že po použití aviváže nebude ložní prádlo tak prodyšné a hebké. Pokud chcete, aby prádlo vonělo, zkuste do pračky přidat pár kapek esenciálního oleje.
Mohlo by vás také zajímat: Jak a na kolik prát ručníky, aby byly měkké?
Sušit ložní prádlo v sušičce nebo ne?
Hned po dojetí programu vyndejte prádlo z pračky a dejte ho rovnou sušit. Jak na to? Ideální je nechat povlečení schnout venku na čerstvém vzduchu nebo v dobře větrané místnosti.
Sušičku většina materiálů nesnáší dobře, konkrétně satén, hedvábí a mikrovlákno. Pokud se bez sušičky neobejdete, nastavte ji na nižší teplotu a šetrný program.
Často kladené dotazy
Na kolik stupňů prát prostěradlo?
Bavlněné prostěradlo perte na 60 °C.
Na jaký program prát ložní prádlo?
Bavlnu, flanel a krep perte na běžný program, satén a hedvábí na program pro jemné prádlo a mikrovlákno na program pro syntetiku.
Proč prádlo zatuchne?
Prádlo zatuchne, když ho necháte mokré v pračce, není dostatečně vysušené nebo ho máte uložené ve vlhkém a nedostatečně větraném prostředí.
Kolik stupňů zabije bakterie?
Minimálně 60 °C spolehlivě zničí bakterie, roztoče a většinu alergenů.
Kdy se srazí prádlo?
Prádlo se srazí při příliš vysoké teplotě praní nebo sušení a při prudkých teplotních změnách. Nejvíce náchylný ke srážení je flanel.
Jak dlouho prát povlečení?
Bavlnu perte 60-90 minut na 60 °C, satén a hedvábí 30–45 minut při 30–40 °C, ostatní materiály 45–60 minut na doporučenou teplotu.
Jak správně sušit ložní prádlo?
Ložní prádlo sušte nejlépe venku na čerstvém vzduchu nebo v dobře větrané místnosti. Sušička není vhodná pro satén, hedvábí a mikrovlákno.