+420 380 602 200 info@kvalitex.cz

Plošná hmotnost neboli gramáž tkanin pro výrobu ložního povlečení

 

Když se řekne látka, málokdo ví, jaký rozdíl je mezi pleteninou a tkaninou. Na rozdíl od pletenin jsou tkaniny pevné a velmi stabilní a to jak po útku, tak i po osnově. V tomto příspěvku se budeme zabývat tkaninami. Jednou z důležitých vlastností tkanin je plošná hmotnost neboli gramáž tkaniny. Na druhou stranu je nutné vědět, že není nejdůležitějším ukazatelem kvality a to ve všech odvětvích.

Pokud se budeme bavit o tkaninách používaných k výrobě ložního povlečení, je pravdou, že došlo za posledních 20 let k velkým změnám právě v plošné hmotnosti tkanin. Příze používané pro výrobu se dost zjemnili a to i u standardních plátnových vazeb. Dříve byly příze jemné 30 – 35 tex, ale dnes se používají příze dokonce jemné i 20 tex. Přesto i díky hustější dostavě tkaniny nedošlo ke snížení pevnosti. V současnosti mají tkaniny dostavu až 35 přízí (nití) na 1cm. U saténů a atlasů je přízí dokonce i 54 na 1cm. Z pravidla můžeme tedy vyvodit, že čím jemnější příze, tím hustější dostava a naopak.

Mezi dnešní kvalitní bavlněné tkaniny pro výrobu ložního povlečení patří tkanina pod obchodním názvem RANFORCE, která váží 110 – 120 g/m2. Její dostava je až 30 nití po osnově a 26 nití po útku na 1cm a jemnost příze (nitě) je 20tex. Tato tkanina je velmi příjemná na omak a je tedy velmi snadná údržba.

Sami vnímáte skutečnost, že plošná hmotnost neboli gramáž tkaniny je až druhotnou veličinou pro určení jemnosti a kvality tkaniny, přesto je pravda, že by tkanina pro výrobu ložního povlečení neměla mít nižší plošnou hmotnost než 110g/m.² To už by opravdu byla velmi řídká tkanina a z důvodu velmi častého praní by zde mohlo docházet k poškození.

Tabulka námi nabízených tkanin pro výrobu povlečení:

Název tkaniny

Počet přízí (nití) / 1cm osnova

Počet přízí (nití)/1cm útek

Jemnost příze osnova / tex

Jemnost příze útek / tex

Plošná hmotnost (gramáž)

  Hladká bavlna -

  ranforce

30

26

20

20

115g/m²

  Bavlněný satén

53

30

15

15

125g/m²

  Bavlněný flanel

21

15

29,5

70

165g/m²

 

Plošná hmotnost tkaniny může být také různá díky technologickému postupu výroby tkaniny. U námi známé hladké bavlny se používá standardní plátnová vazba. U tkanin z bavlněného saténu se vyrábí pomocí tzv. atlasové vazby. U flanelů se dříve tkala keprová vazba, ale v současnosti je populárnější plátnová vazba se zesílenou útkovou přízí.

Pro výrobu ložního povlečení byla vždy snaha nahradit bavlněné materiály, ale všechny tyto pokusy ztroskotaly a tento materiál je stále nejrozšířenější surovinou na trhu.