+420 380 602 200 info@kvalitex.cz

Jaké jsou druhy zapínání ložního povlečení? 

Zipový uzávěr

Nejvíce používaným a oblíbeným uzávěrem je v současnosti zip. Zip je pevný a je jistě určený pro těžké podmínky. Pro kvalitu zipového uzávěru je důležitá správná volba použitého jezdce. Po několika i špatných zkušenostech již od roku 2014 používáme kovové jezdce, které jsou stálé a na rozdíl od plastových mají vysokou pevnost a nepůsobí negativně na jezdec teplota jako právě na plastové. Přesto doporučujeme prát i sušit povlečení na delší program a při nižších teplotách a to kvůli spojení použitých materiálů na zipy a ložní povlečení.

Ložní povlečení Kvalitex je u zipového uzávěru opatřené tzv. zámkem povlečení. Zámkem rozumíme odšití zipu od rohu povlečení. Zámek zajišťuje dostatečně zip a dále zpevňuje roh povlečení. Pro představu tohoto uzávěru klikněte zde pro zobrazení názorného obrázku. Povlečení je po mnoha pracích cyklech v rozích pevné a stálé. Dále je zajištěný jezdec zipu tak, aby nemohl vyjíždět ven ze spirály zipu. Zipy vyrábíme kryté a tedy nenarušují nikterak vzhled povlečení a to i když použijeme zipy bílé barvy na barevné povlečení. Kryté zipy jsou ušité se záložkou, která má za funkci překrývat spirálu zipu přes celou šíři. Náhled krytého zipu můžete vidět na následujícím obrázku. Při šití povlečení s velkým podílem černé barvy všíváme zipy černé a opět s peckovým jezdcem. Jezdec povlečení je bez aretace, tedy lze velmi snadno povlečení otevřít a to roztrhnutím spirály zipu.

Nitěné knoflíky

Ještě v nedávné minulosti byly nejoblíbenějším uzávěrem povlečení knoflíky a to jak nitěné, tak i plastové. Dnes se knoflíkový uzávěr používá pouze zřídka. Z našich dlouholetých zkušeností preferujeme nitěné knoflíky, které jsou vhodné i při použití mandlu. Nitěný knoflík si můžete prohlédnout zde

Hotelový uzávěr (kapsa)

Jak je již zřejmé z názvu zapínání, dalším uzávěrem je hotelový neboli kapsa. Ve skutečnosti se jedná o kapsu dostatečné hloubky, která je pro údržbu a převlékání lůžkovin nejhodnější. Nejčastěji se používá právě v hotelích, penzionech a jiných ubytovacích zařízeních. U hotelového uzávěru je velmi důležitá hloubka, která zamezí vypadávání převážně přikrývky a nevzhlednému otevírání kapsy u povlaku na polštář. U přikrývky je ideální hloubka kapsy 25-30cm a u polštáře 20cm.