+420 380 602 200 info@kvalitex.cz

Pokud pomineme syntetické materiály, kterými se někteří výrobci snaží nahradit příjemné přírodní materiály, nejrozšířenějším materiálem pro výrobu povlečení je bavlnaBavlněným povlečením může být nazván takový výrobek, který obsahuje minimálně 95 % bavlny.

Bavlna jako taková je velmi příjemná na omak, hřejivá a zároveň má výbornou paropropustnost a přilnavost. Nevýhodou bavlněného povlečení je naopak mačkavost.

Bavlna je pro povlečení základ

Pro výrobu ložního povlečení se používají převážně bavlněné tkaniny v různých tkalcovských vazbách a plošných hmotnostech (gramážích).

Základní a nejjednodušší tkalcovskou vazbou je plátno, kde se pravidelně opakuje osnovní a útková příze. Naproti tomu při výrobě určitého druhu krepového povlečení probíhá pouze chemická úprava materiálu, která zajišťuje krepování. I díky tomu se krepové povlečení nemusí žehlit a je velmi snadné na údržbu.

Plátnová vazba

 

 

Luxus bavlněného saténu

Stále populárnějším materiálem pro výrobu povlečení je bavlněný satén. Jedná se o speciální tkalcovskou vazbu, u které dochází k provázání jedné osnovní příze se třemi útkovými přízemi. Příze pro výrobu saténové tkaniny jsou i o polovinu jemnější, než standardní plátnové tkaniny.

Vazba bavlněného saténu

 

Dostava (počet přízí na 10 cm) je daleko vyšší než u plátnové příze, ačkoliv plošná hmotnost (gramáž) obou tkanin je srovnatelná. Na rozdíl od tkanin s plátnovou vazbou jsou satény díky svým jemným přízím mnohem jednodušší na úržbu. Jemnost přízí oceníte také v případě žehlení, kdy se oproti běžným tkaninám téměř nenadřete.

Zajistěte si barevnou stálost povlečení

U bavlněných tkanin plátnové vazby se většinou používají pigmentová barviva. U jednobarevných typů materiálů se kvůli stálobarevnosti používají barviva reaktivní, která jsou mnohem kvalitnější a nedochází u nich tolik k blednutí barev. Například u bavlněných saténů se reaktivní barviva používají vždy. Díky tomu nemusíte mít strach o ztrátu sytosti barev. Při koupi saténového povlečení tak rozhodně nešlápnete vedle.

Bavlněné materiály je pro vyšší kvalitu barev nutné ještě zušlechtit. K tomu se využívá následná termo fixace barev a kalandrování materiálu. Tím materiál získá i určitý lesk. Po několika prvních vypráních tento lesk zmizí a materiál získá tzv. "hedvábný omak". Ten je  znatelný převážně u bavlněných saténů.