+420 380 602 200 info@kvalitex.cz
Vyberte kategorii magazínu
Jak správně větrat ložní prádlo a podpořit tak svůj spánek i zdraví

Zachumlat se do postele, vlézt pod pohodlnou přikrývku a spát až do rána. To je ideální situace, které ale není vždy snadné dosáhnout. Ovšem díky správné péči o ložní prádlo, tedy přikrývky a polštáře, a celkové péči o ložnici zlepšíte svůj spánek a podpoříte své zdraví. Připravili jsme pro vás tipy, díky kterým bude vaše ložnice příjemným místem, do kterého se rádi vracíte.

Kalendár08. 01. 2024

Proč je důležité větrat ložní prádlo

Větrání ložního prádla, včetně peřin a prostěradel, není jen estetickou záležitostí. Během noci se potíme a náš pot se následně vsákne do ložního prádla a do matrace. Bavlněná prostěradla skvěle absorbují vlhkost, takže si ani nemusíte všimnout, že jste se potili. Nicméně vlhkost v nich i nadále zůstává. Pravidelné větrání pomáhá tuto vlhkost odstranit, což je důležité pro prevenci plísní a nežádoucích pachů.

Ložní prádlo je navíc oblíbeným místem roztočů, kteří se rychle rozmnožují v tmavém a vlhkém prostředí. Pokud jste alergičtí na roztoče, tak byste péči o své ložní povlečení měli věnovat skutečně velkou pozornost. Pravidelné větrání, vystavení sluníčku a praní ložního prádla při vyšších teplotách pomáhá výskyt roztočů výrazně redukovat.

Větrání navíc dodává ložnímu prádlu svěžest a příjemnou vůni. A právě vůně má zase pozitivní vliv na náš spánek a celkovou pohodu.

 Jak správně pečovat o ložní prádlo

Provětrat své peřiny a polštáře byste měli ideálně každý den. Nejlépe po probuzení dejte ložní prádlo na čerstvý vzduch. Ideálně na slunné místo, kde se může přirozeně větrat. V jarních a letních dnech se však ujistěte, že peřiny nevětráte příliš dlouho. Mohl by se na ně totiž nachytat pyl, což je obzvláště pro alergiky velmi nepříjemné.

Také pamatujte na pravidelnou výměnu (například jednou za 14 dní) ložního prádla. Tím zabraňuje hromadění prachových roztočů a bakterií. Prachové roztoče také eliminujete při praní nad 60°C.

Věnujte pozornost své ložnici

Pokud chcete mít ve své ložnici příjemnou atmosféru, aby se vám dobře usínalo, měli byste ji udržovat uklizenou. Pravidelné utírání prachu a vysávání výrazně zlepšuje kvalitu vzduchu v místnosti.

Ujistěte se také, že každý den větráte a v místnosti přirozeně proudí vzduch. A to v létě i v zimě. Vydýchaný vzduch totiž způsobuje pocity únavy a ráno máte pocit, že jste se vlastně vůbec nevyspali. Ideální je větrat těsně před tím, než jdete spát a také po probuzení. Pro rychlou a účinnou výměnu vzduchu otevřete protilehlá okna a vytvořte tak průvan. Vzduch vám dokáží pročistit také konkrétní rostliny, jako například aloe vera či břečťan.

Také věnujte pozornost vlhkosti ve své ložnici, která by však neměla překročit 60%.

Výše uvedené tipy se mohou zdát jako drobnosti, nicméně dokáží výrazně zlepšit kvalitu ložního prádla a celkově vytvořit příjemné a čisté prostředí ve vaší ložnici. A tím tak podpoří nejen váš lepší spánek, ale také celkové zdraví a pohodu.

 

Prohlíželi jste 0