Proč jsou přikrývky a polštáře z dutého vlákna tak oblíbené? Nejen že jsou lehké, a přitom hřejí stejně jako ty péřové, ale hlavně se snadno udržují a navíc jsou proto vhodné i pro alergiky. Jak přesně se o ně starat, aby vám dlouho vydržely?
Máte už polštáře nebo přikrývku z dutého vlákna doma a chcete vědět, jak přesně se o ně starat, aby vám dlouho vydržely? Přečtěte si následující řádky!
Tekutý prací prášek, nebo raději sypký ?
Nehledejte v tom žádnou velkou vědu, na praní vám stačí standardní prací prášek, ale vedle nešlápnete ani s tekutým pracím přípravkem pro bílé prádlo různých značek. Pokud se chystáte přikrývku a polštář sušit v automatické sušičce, vynechte avivážní prostředek. Aviváž totiž změkčuje prádlo a tím dochází k uvolňování vláken, která mohou zanášet filtry.
Přikrývky a polštáře perte na 40 nebo 60 stupňů, přesné údaje pro každý kousek najdete na etiketě.
Máte doma vhodnou pračku?
Největší problém bývá odhadnout, jestli se vám do pračky přikrývka nebo polštář vlezou celé a tak, aby nebyly uvnitř moc napěchované (to by totiž mohlo vést k nedokonalému vymytí prášku z látky). Pokud máte přikrývky a polštáře od nás, máme pro vás radu. Polštáře 70x90 a přikrývky 140x200 vyperete v pohodě v pračkách, které jsou pro hmotnost prádla od 6 kg.
Pořídili jste si domů francouzskou přikrývku nebo přikrývku na dvoulůžko? Ty nejspíš kvůli poměrně velkému objemu do pračky nedostanete. Pro tyto typy doporučujeme údržbu v profesionálních čistírnách. Potřebujete vědět víc? Stačí se podívat na rozměry našich přikrývek a polštářů.
Peřiny a poštáře z dutého vlákna perte jen občas
Je zřejmé, že čím častěji budete peřinu a polštáře prát, tím budou více opotřebené, nejen na povrchu, ale i duté vlákno uvnitř přestane být tak nadýchané. A to i u našich přikrývek, kde používáme termicky pojené duté vlákno, které je odolnější. Proto doporučujeme prát přikrývky a polštáře maximálně jednou až dvakrát ročně. Ideálně při “oblíbeném’” generálním úklidu před vánoci a před prázdninami.
Polštáře doporučujeme prát bez výplně, protože kuličková výplň je daleko náchylnější na praní, než termicky pojené vlákno, použité v přikrývkách. Jednou za rok ale můžete polštář vyprat celý. Povrchové tkaniny jsou dostatečně husté, takže nedojde k úniku dutého vlákna vně přikrývky nebo polštáře.
Patří polštáře a přikrývky do sušičky?
Jestli máte doma sušičku, určitě bude péče o polštáře a přikrývky jednodušší. Nikomu se nechce procházet bludištěm sušících se kousků rozmístěných po celém bytě. Ale i když spěcháte, nikdy na polštáře a přikrývky nepoužívejte rychlé sušení na vysokou teplotu.
Vysoká teplota může nevratně duté vlákno poškodit a tímto by ztratila přikrývka i polštář svou nadýchanost. Dnešní sušičky již mají velmi šetrné programy, které jsou ideální na sušení syntetických plněných výrobky. Abyste měli jistotu, že bude přikrývka i polštář krásně nadýchaná, použijte při sušení míčky do sušičky.
Vedle přikrývek s výplní z dutého vlákna jsou na trhu i péřové přikrývky a polštáře, které lze také prát, ale je to o něco složitější, a nejlíp uděláte, když to svěříte čistírně. Další možností jsou vlněné přikrývky a polštáře, ale u těch musíte použít při praní lanolin, který udržuje vhodné vlastnosti vlněného materiálu. Jak vidíte, přikrývky s dutým vláknem jsou co se týče čištění opravdu nejpraktičtější.
Jak vidíte, přikrývky s dutým vláknem jsou na údržbu opravdu nejpraktičtější. Když přičtete další vlastnosti - jsou hypoalergenní, lehké, vhodné na léto i zimu, tak máte univerzální kousek do vaší ložnice. Z dutého vlákna se vyrábí i dětské polštářky, takže můžete nadýchanými kousky potěšit i vaše potomky.
Chcete si koupit domů novou výbavu vaší nebo dětské postele? Vyberte si z naší široké nabídky přikrývek a polštářů!