+420 380 602 200 info@kvalitex.cz
Vyberte kategorii magazínu
Jak poznat kvalitní zimní přikrývku?

Když se řekne zimní přikrývka, většina lidí si představí klasickou, velmi silnou a naducanou přikrývky (duchnu), do které se můžeme pořádně zachumlat a zahřát se i v těch nejchladnějších dnech.

Kalendár08. 12. 2020

V posledních letech je ale trend přikrývek spíš opačný. Oproti velkým a naducaným duchnám jsou v módě spíše lehké a vzdušné přikrývky, které vás zahřejí úplně stejně. Co totiž mají tyto přikrývky společné, to je velké množství vzduchu. A právě vzduch sami tělesným teplem ohříváme, přikrývka ho drží u nás a nám je pak krásně teplo.

Vlastnosti dutého vlákna

Velká část našich přikrývek je vyrobena právě z dutého vlákna. Co to ale znamená?

U pojmu “duté vlákno” je již podle svého názvu jasné, že uvnitř mnoha vláken je vzduch. Jak už bylo zmíněno na úvod článku, právě vzduch tělesným teplem ohříváme a sami jsme pak v teple celou noc. Z hlediska tepleného komfortu je proto rouno dutého vlákna velmi vhodným pro výrobu zimních přikrývek.

Pokud budeme mluvit o souvislé vrstvě dutého vlákna, máme tím na mysli tzv. rouno. I tam ale záleží na tom, jak bude rouno zpracované. Vhodně zvolená technologie může totiž do velké míry ovlivnit životnost vaší přikrývky.

Dejte přednost termicky pojenému vláknu

Polyesterové duté vlákno je většinou ve velkých jutových balících, ze kterých se dále zpracovává. V první řadě je materiál navedený do mykacího stroje. Ten má za úkol rozvláknit pavučinu rouna na velmi jemné chomáčky a zároveň vlákno vyčistit od nečistot.

Po mykacím stroji míří duté vlákno na posuvný pás, a to v požadované šíři a tloušťce rouna. Při vyšší kvalitě zpracování materiálu jsou dutá vlákna následně pojena tzv. termopojivem, které drží jednotlivá vlákna pospolu. Jedná se tedy o termicky pojené vlákno.

Nepojené duté vlákno je polotovarem termicky pojeného dutého vlákna. Přikrývky z pojeného dutého vlákna mají proto životnost přibližně dvojnásobnou oproti těm z nepojených vláken. I v případě termicky pojeného vlákna dojde časem k degradaci a pojivo se vydrolí. Stále je ale životnost mnohem větší a termicky pojené rouno je pro přikrývky daleko vhodnější.

Prohlíželi jste 0