+420 380 602 200 info@kvalitex.cz
Vyberte kategorii magazínu
Jak klidně vplout do říše snů? Stačí na to tři věci.

Představte si, že se vás někdo místo: Jak se máš? zeptá Jak se ti dnes spalo? Co byste odpověděli?

Kalendár22. 11. 2022

Máte pravidelné večerní rituály, po kterých spíte jako do vody hození? Nebo teprve po půlnoci odkládáte notebook vedle postele a pak se další hodinu převalujete?

Jestli se vás týká spíš druhý příklad, máme pro vás 3 rady, které vám usnadní usínání a dají se velmi snadno zařadit do vašich večerních činností. 

Větrejte v létě i v zimě 

Nejčastější příčinou našeho ranního pocitu, že jsme si vlastně vůbec neodpočinuli, je vydýchaný vzduch v ložnici. Když je v místnosti nedostatek kyslíku, a to i během dne, mnohem rychleji se unavíme a může nás bolet hlava. Proto nezapomínejte ještě těsně před tím, než se zavrtáte do peřin, pořádně vyvětrat. V zimě bude bohatě stačit 5 minut intenzivního větrání, v létě můžete otevřít okno na celou noc anebo aspoň využít ventilaci. 

Vyměnit vzduch byste měli i ráno, když vstanete, ale tady už záleží, jak moc spěcháte do práce. Jedinou výjimkou jsou případy, kdy je u vás doma někdo nemocný, v tom případě je (nejen) ranní větrání nutnost. 

Nejlíp se spí v chladu 

Druhým důležitým faktorem, který může ovlivnit kvalitu našeho spánku, je teplota v ložnici. Ta by se v noci měla pohybovat mezi 17 a 19 °C. Připadá vám to málo? Tak si vzpomeňte, jak špatně se vám spí v létě, když jsou tropické noci. 

Pro kvalitní spánek by měla být hlava v chladu a nohy v teple. Můžete si samozřejmě vzít do postele vlněné ponožky, ale mnohem lepší požitek při usínání budete mít tehdy, když se zakryjete hřejivou přikrývkou. Na období od listopadu do března doporučujeme pořídit zimní přikrývky s výplní z dutého vlákna, které jsou lehké, ale zároveň dobře drží teplo. 

Milujete se zachumlat v zimě do deky už jen kvůli pocitu z měkkého a hebkého materiálu? V posteli vám to může nahradit příjemné flanelové povlečení, které je pro chladnější noci ideální

Suchý vzduch spánku nesvědčí 

Třetí věc, na kterou byste neměli zapomínat, je vlhkost v ložnici. Můžete řešit oba dva extrémy, v panelákových bytech bývá dost sucho, v rodinných domech, zvlášť po výměně oken za plastové, může vlhkost narůst. 

Suchý vzduch způsobuje vysušování pokožky, hůř se vám dýchá a pokud na vás zrovna leze nějaká nemoc, nejspíš budete i víc kašlat. Nejlepší řešení je pořídit si zvlhčovač vzduchu, na kterém můžete i kontrolovat procenta. Vlhkost v místnosti by neměla překročit 60 %

Vlhký vzduch je lepší, ale příliš vlhka může vést k množení bakterií v matraci nebo plísně na oknech. Pokud se vám okna v zimě rosí, je potřeba častěji větrat. 

Tip na závěr: Ke kvalitnímu spánku přispěje nejen zdravý vzduch a příjemná teplota, ale i vybavení vaší postele.

Podívejte se na naši nabídku polštářů, přikrývek a povlečení a udělejte si radost koupí nových kousků!

Prohlíželi jste 0