+420 380 602 200 info@kvalitex.cz
Vyberte kategorii magazínu
Které povlečení je nejvhodnější na zimu?

S příchodem chladných rán je nejvyšší čas vyměnit lehké letní přikrývky za něco teplejšího. Co by mělo ideální zimní povlečení splňovat? Jednou z hlavních podmínek bude hřejivost, ale zcela určitě chcete také povlečení příjemné na dotek, prodyšné a jednoduché na údržbu.

Kalendár05. 10. 2020

​100% bavlna nebo mikrovlákno?

V posledních letech se velké oblibě těší hřejivé ložní prádlo ze syntetických vláken, nejčastěji z polyesteru. Na trhu ho najdete pod názvy mikrovlákno, mikroflanel nebo mikroplyš. Jde o umělé materiály, které sice na omak působí příjemně, do ložnice se ale hodí nanejvýš jako dekorace.

Povlečení z mikrovlákna je neprodyšné a rychle se pod ním zapotíte, navíc u osob s citlivější pokožkou může vyvolat alergii. Další nevýhodou, kterou poznáte hlavně v zimním období, je to, že umělá vlákna podporují vznik statické elektřiny.

Nejlepší volbou pro povlečení jsou proto přírodní vlákna, nejlépe 100% bavlna, kterou si můžete zvolit v úpravě podle toho, která vám je příjemná.

Na zimu je nejlepší flanel. Ten je charakteristický vysokým vlasem, který vznikne počesáním na povrchu tkaniny. Podle toho flanel poznáte na první dotek. Na rozdíl od polyesteru má 100% bavlna vysokou hřejivost, je příjemná na omak, prodyšná a především dobře odvádí vlhkost.

​Chtějte znát gramáž

Při výběru flanelového povlečení si všímejte plošné hmotnosti (gramáže) tkaniny, která musí být u flanelu minimálně 160g/m2.

​Jak se o flanel starat?

Správná péče zachová vlastnosti vašeho povlečení a prodlouží jeho životnost. Flanelové povlečení má podobné nároky na údržbu, jako povlečení bavlněné. Mějte na paměti, že pro zničení roztočů a bakterií je důležité povlečení prát na 60 °C a s kvalitním pracím práškem.

Povlečení je možné i sušit v sušičce, pozor však na přesušení, které prádlu neprospívá. Raději sušte na delší program s nižší teplotou sušení. Žehlení můžete klidně vynechat.

Výběr ložního prádla může ovlivnit kvalitu vašeho spánku i vaše zdraví. Dopřejte si proto kvalitní přírodní materiály s úpravou vláken, která je vám nejpříjemnější. Pak se budete do postele těšit každý večer a bude se vám spát doslova jak v bavlnce.