+420 380 602 200 info@kvalitex.cz
Vyberte kategorii magazínu
Jaké materiály jsou vhodné pro ložní povlečení?

Ložní povlečení se vyrábí z tkanin s různými tkalcovskými vazbami a z různého materiálu. Proč je dobré znát tyto rozdíly? 

Kalendár24. 10. 2023

Každý, kdo si kupuje povlečení, chce, aby bylo příjemné, hebké, v chladném období hřejivé a v letním období chladivé. Může se zdát, že je to nesplnitelné, ale ve skutečnosti to tak složité není. Stačí vědět pár informací o složení materiálů a tkalcovské vazbě.

Stačí se vyznat ve složení použitých materiálů a hned budete vědět, které kousky vám budou vyhovovat. Není to žádná velká věda a s naším průvodcem budete mít za pár minut jasno.

Bavlna nebo polyester? 

Jedním z nejdůležitějších parametrů kvality ložního povlečení je použitý materiál. Na něm záleží, jak dlouho vám povlečení vydrží krásné a jako nové, jestli vám bude příjemné na omak, jestli zahřeje a jak se v něm bude spát. 

V obchodech nejčastěji narazíte na povlečení ze dvou typů materiálů, bavlny a polyesteru. Který je vhodnější? 

Mnoho výrobců a prodejců má bohužel kvůli ceně tendenci podporovat prodej ložního prádla ze syntetických materiálů (polyester) nebo při nejmenším směsí bavlny a polyesteru. Podle nás to ale v případě ložního prádla není vhodná cesta. Uvědomte si, že polyesterová vlákna (zvlášť ta bez úprav) mají značné nevýhody oproti bavlněným vláknům. Mezi tyto nevýhody patří: nízká hřejivost, vyšší žmolkovitost, vznik elektrostatického náboje a vyšší přitažlivost prachu.V případě, že se povleče přikrývka z dutého vlákna, má povlečení ze syntetických materiálů tendenci přitahovat vlákna z přikrývky, takže se pak na sebe vzájemně lepí. A pokud budete spát na polštáři povlečeném v povlaku z polyesteru, ráno budou vaše vlasy dost elektrizovat a potrvá, než se toho zbavíte. 

Povlečení musí být příjemné na omak

Kde jinde než v ložnici byste měli dbát na maximální pohodlí? Povlečení proto nevybírejte jen podle vzhledu, ale hlavně podle toho, jaké je na omak.

Možná zjistíte, že i syntetické materiály mohou na první pohled splňovat vaše podmínky, ale během pár nocí pod přikrývkou s povlakem z polyesteru zjistíte, že tzv. nedýchá a vy se pod ním  potíte jak ve skleníku, i když je venku chladno. Lidé s citlivou pokožkou kvůli tomu dokonce mohou mít vyrážku.   

Proto doporučujeme nakupovat ložní povlečení z přírodních materiálů.

Nejlepší na ložní povlečení je bavlna, jednak díky ceně a jednak díky tomu, že nevyžaduje složitou údržbu. Bavlna již díky svému původu vyniká vlastnostmi, které splní všechny vaše požadavky. Ptáte se proč? Bavlněné tkaniny jsou prodyšné a paropropustné. Dokážou odvádět pot a zároveň se pod nimi “nezapaříte”. Když zvolíte správnou úpravu (například flanel), jsou i velmi hřejivé, což oceníte hlavně v zimě. Ložní prádlo z bavlny taky dobře schne a můžete ho vyprat až na 60 °C. 

Bavlněné povlečení můžete zakoupit v mnoha různých kvalitách. 

Bavlněný satén

Je pro všechny milovníky luxusu. Bavlněný satén má atlasovou vazbu a svým vzhledem připomíná hedvábí. Narozdíl od něj je ale pevnější a nemusíte ho prát zvlášť na jemný program. Na omak je úžasně příjemný a zároveň hřejivý, takže povlečení z bavlněného saténu můžete používat, i když je zima. 

Flanel

Patříte mezi zimomřivé osoby, které si v zimě do postele berou ještě ponožky? V tom případě je pro vás ideální flanelové povlečení, které díky počesání vyniká velmi příjemným povrchem a dodá vám hřejivý pocit pohody. 

Krep

Pro všechny, kteří chtějí péčí o povlečení strávit co nejméně času, ale záleží jim na kvalitě. Pokud nechcete povlečení žehlit, krepové povlečení je právě pro vás.

Hladká bavlna

Jistou stálicí je hladká bavlna, která díky nejmodernějším tkalcovským strojům získala v posledních letech vynikající vlastnosti. Povlečení z hladké bavlny je hřejivé, příjemné a hlavně velmi hebké. 

V našem sortimentu najdete bavlněné povlečení z hladké bavlny, saténu i flanelu, stačí si jen vybrat, jaký desén se vám líbí.

Viskóza

Velmi oblíbeným materiálem je také viskóza. Viskózové vlákno má vyšší pevnost než vlákno vlněné a současně dosahuje téměř stejné pevnosti jako vlákno bavlněné. Výhodou viskózové ložního prádla také je, že je prodyšné a šetrné k pokožce. Navíc absorbuje vlhkost, reguluje tělesnou teplotu a má antibakteriální účinky, takže o váš spánek bude postaráno po všech stránkách. 

Viskózové ložní prádlo v naší kolekci je vyrobeno z rostlinné celulózy, konkrétně především z bambusu, dubu a břízy a tkanina neobsahuje polyester, nylon ani mikroplast.

Prohlíželi jste 0