+420 380 602 200 info@kvalitex.cz
Vyberte kategorii magazínu
Jak se správně starat o bavlněné povlečení?

Nejste si jistí, jak pečovat o vaše povlečení, aby vydrželo co nejdéle jako nové? Možná už se vám stalo, že barvy brzo vybledly, nebo se srazilo. To ale nemusí být úplně vaše chyba a třeba jste jen narazili na prodejce, který materiál příliš neřeší.

Kalendár20. 09. 2022

První rada tedy zní, na vaši postel vybírejte pouze zboží z kvalitní bavlny. A protože bavlna navíc patří mezi nejpoužívanější materiály k výrobě ložního povlečení, máme pro vás podrobné informace o tom, jak o takové ložní prádlo pečovat, abyste si pečlivě vybrané kousky mohli užívat co nejdéle. 

Bavlnu prát i na 60 °C a nejlépe v tekutém pracím prostředku 

Abyste opravdu dosáhli čistého prádla, využívejte vždy běžný prací cyklus a ne rychlé programy. Nejsou tak intenzivní a hlavně vám může na povrchu látky zůstávat nerozpuštěný prací prásek. 

Teplotu praní volte tu, která je uvedená na štítku, bývá to 40 °C nebo 60 °C, vyšší teplota je lepší hlavně tehdy, pokud perete úplně nové kousky a pokud si chcete být jistí, že se při praní zlikvidují nežádoucí mikroorganismy. 

Nezapomeňte při praní barevného prádla použít správný prášek, který je velmi šetrný a pomáhá udržovat barvy stále jasné. Jistotou u všech barevných povlečení je použití tekutého pracího prostředku, u kterého se nemusíte bát, že nedojde k jeho rozpuštění při praní.

V případě, že máte bílé povlečení, můžete ho prát i na více než na 60 °C. S povlečením se určitě nic špatného nestane.

Povlečení do pračky jen naruby? A proč? 

Určitě perte ložní povlečení naruby. Zabráníte tam mechanickému poškození o jiné předměty, které mohou v bubnu pračky být. Krom toho povlečení zapněte zipovým uzávěrem, aby se při praní nepoškodil a taky aby se z povlečení nestal lapač na menší kousky prádla. To by totiž mohlo zapříčinit nerovnoměrnou zátěž bubnu a tím i poškození pračky.

Žehlením ke krásným barvám

Jistě pro vás nebude žádnou novinkou, že nejjednodušší na údržbu je krepové povlečení, protože se nemusí žehlit, a z ostatních druhů se nejlépe žehlí povlečení z bavlněného saténu. 

Žehličku doporučujeme používat nejen proto, aby prádlo hezky vypadalo, ale žehlení při vysokých teplotách také aktivuje pestrost barev na povlečení. Dále zničí veškeré bakterie, které by po vyprání mohly na povlečení zbýt. 

Pokud povlečení sušíte v automatické sušičce, nesmíte jej přesušit. Vyzkoušejte si programy sušičky tak, aby bylo povlečení po vyndání mírně vlhké. Povlečení se vám bude lépe žehlit a zároveň nezničíte bavlněná vlákna. 

V případě sušení na šňůře, nezapomeňte povlečení vyvěsit v celé ploše, nedoporučujeme pověsit povlečení na kolíky pouze v rozích.

Doufáme, že jsme Vám aspoň trochu pomohli. Pokud budete cokoliv potřebovat, napište nám na info@kvalitex.cz a my vám rádi poradíme.