Odborné rady

Jako český výrobce s dlouholetou tradicí výroby povlečení z kvalitních materiálů se s Vámi chceme podělit o své zkušenosti. V následujícím článku najdete odpovědi na otázky, na které se nás nejčastěji ptáte v souvislosti s výběrem, praním a sušením ložního povlečení. Jsou to jen naše doporučení, která Vás nic nestojí. Věříme, že Vám ale ušetří nejen čas, ale i možné zklamání ze špatného výběru.


Jaké se vyrábí standardní přehozy (potahy) přes sedací soupravy?

Přehozy přes sedací soupravy nabízíme v balení 3+1+1, 1x 150x200 a 2x 65x150cm. Akrylové přehozy nemůžeme kvůli seriové výrobě nabídnout v jiných rozměrech, ale přehozy micro (korall micro) můžeme vyrobit dle přání zákazníka. Zde doporučujeme zákazníkovi, aby nám zaslal poptávku na mail: info@kvalitex.cz a my Vám zašleme cenovou nabídku. Zároveň zákazníkovi doporučujeme, aby si pečlivě změřil sedací soupravu. Přehozy budou originálně olemované a budou vypadat stejně jako na obrázku, který je u daného výrobku.

Pokud máte k tomuto čláknu jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na odbyt@kvalitex.cz.

článek napsal: Bc. Josef Handrejch

Proč se bavlněné povlečení srazí a co s tím?

Povlečení se již pěknou řádku let vyrábí z bavlněného materiálu. Bavlna má mnoho kladných vlastností jako hřejivost, nasákavost, hebkost, vysoký omakový komfort a další. Jednou z charakteristických vlastností je i sraživost.

Tato vlastnost jistě není kladná a bez této vlastnosti bychom se rádi jistě obešli. Jak ke sráživosti dochází?  Bavlna je velmi sorpční materiál a díky této vlastnosti dochází po vyprání k rozšíření průměru vlákna bavlny a tedy dojde ke změně délky vlákna. Sráživost se určuje v procentech. 

Na trhu jsou také tzv. předsrážené bavlněné tkaniny, ale na nulu to prostě nejde. Nejmenší sráživost se pohybuje někde mezi 1-2% z běžného metru, tedy 1-2cm.

Každý výrobce by si měl s touto vlastností celkem snadno poradit. Jediným způsobem je vyrobit povlečení delší a to v poměru o danou sráživost v procentech. Každý výrobce musí znát svůj používaný materiál a musí tedy garantovat, že například povlečení na přikrývku bude mít po 3 pracích cyklech rozměr 140x200cm. Nové povlečení, které je o rozměrech 140x200cm po vyprání jistě nebude stejně dlouhé.

Pokud máte k tomuto čláknu jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na odbyt@kvalitex.cz.

článek napsal: Bc. Handrejch Josef 


Čeho se zákazník u saténového povlečení nejvíce obává?

Pomocí stálého kontaktu a komunikací se zákazníky zjišťujeme, že se zákazník nejvíce obává studeného (chladného) omaku povlečení. Tento pocit je zdůvodněn použitím syntetických polyesterových přízí. U bavlněného saténu tento pocit určitě není a to z důvodu, že bavlna je velmi hřejivá a příjemná na omak.

Saténové povlečení musí být utkáno v atlasové vazbě. Atlasovou vazbu pozná zákazník velmi jemným šikmým rádkováním na tkanině. Díky použití velmi jemných přízí a velmi husté dostavy tkaniny je povlečení snadněji žehlitelné než klasické bavlněné povlečení vyrobené z tkaniny plátnové vazby. Například klasické bavlněné povlečení musíte žehlit navlhčené a v poměru se saténovým povlečení musíte toto povlečení žehlit až dvojnásobně.

Na českém trhu jsou i saténové povlečení s nežehlivou úpravou, ake tato úprava není navždy a vydrží aktivní pouze několik pracích cyklů.

Maloobchodní ceny bavlněného saténového povlečení:

Bavlněné saténové povlečení 1+1, 140x200, 70x90cm zipový uzávěr od 1000,-Kč - Povlečení bez nežehlivé úpravy (musí se žehlit).

Bavlněné saténové povlečení 1+1, 140x200, 70x90cm zipový uzávěr od 1500,-Kč Povlečení s nežehlivou úpravou (nemusí se žehlit).

Povlečení v nižších cenách doporučujeme nekupovat, protože poté nezaručujeme spokojenost s tímto produktem.

článek napsal: Bc. Handrejch Josef  

 

Jaké výplňové materiály používáme pro výrobu přikrývek z dutých vláken:

Prošívané přikrývky vyrábíme již 20let a po celou tuto dobu docházelo ke zdokonalování výplňových materiálů. Kvalita výplňového materiálu je nejdůležitějším kriteriem pro hřejivost přikrývek. Pro výrobu prošívaných přikrývek používáme termicky pojené duté vlákno ze syntetického polymeru a to 100% polyester. Do přikrývek je pod tkaninu vložen materiál ve tvaru rouna (souvislá vrstva velkého počtu termicky pojených dutých vláken). Toto rouno je distribuováno v různých plošných hmotnostech a tloušťkách.

Společnost Kvalitex vyrábí přikrývky v těchto plošných hmotnostech (gramážích):

 • 150g/m² 25-28mm vhodná pro letní období
 • 200g/m² 30-35mm vhodná pro letní období 
 • 300g/m² 34-39mm použitelná pro celoroční užívání 
 • 400g/m² 38-43mm vhodná pro celoroční užívání 
 • 450g/m² 40-45mm vhodná pro zimní období
 • 600g/m2 68-72mm vhodná pro zimní období 

Vlastnosti dutého vlákna v prošívaných přikrývkách Kvalitex:

 • rychlá zotavující schopnost 
 • výborné termické propojení svazků dutých vláken 
 • snadná údržba (praní, sušení v bubnové sušičce)
 • pozitivní vlastnosti po zatížení 
 • neutrální vůně 
 • absolutně hygienické a prodyšné 
 • splňuje podmínky Eco-Tex standard 100 

Všechny tyto vlastnosti jsou důležité pro hřejivost prošívaných přikrývek, ale nejen materiál, ale i způsob výroby může velmi ovlivnit hřejivost (viz článek: tipy a výroba prošívaných přikrývek). Termicky pojené duté vlákno má i vysokou životnost. Dovozové přikrývky se nabízí převážně z nepojených dutých vláken a tedy jejich životnost je daleko nižší. Soudržnost vláken v rouně je velmi nízká a ve velmi krátké době může dojít k uvolnění rouna z okrajů přikrývek. Zákazník tuto přikrývku pozná, že je až velmi jemná a měkká na omak. Tento omak je pro zákazníka příjemný, ale svědčí o právě použitých nepojených roun. U termicky pojených roun dochází po určité době k uvolňování pojiva (převážně při praní) a rouno dutých vláken velmi změkne (viz článek: údržba přikrývek a polštářů).


článek napsal: Bc. Handrejch Josef


Jaké jsou polštáře KVALITEX?

Polštáře rozdělujeme dle technologického postupu nebo dle materiálového složení:

Rozdělení dle technologického postupu:

 • Polštáře Kvalitex jsou vyrobeny z vnějšího korpusu a výplňového materiálu (kuličkového dutého vlákna). Korpus se skládá z povrchové tkaniny, termicky pojeného dutého vlákna a netkané textilie. Termicky pojené duté vlákno zajišťuje pevnost a stabilitu polštáře. Netkaná textilie zabraňuje spojení kuličkového dutého vlákna a termicky pojeného vlákna. Docházelo by ke spojování a rozvolňování kuličkového dutého vlákna. Všechny tři materiály jsou spojené prošitím panelovým vzorem. Poté je vyroben korpus polštáře bez zipového uzávěru nebo se zipovým uzávěrem.
 • Korpus bez zipového uzávěru obsahuje uvnitř kuličkové duté vlákno zašito na pevno. Korpus opatřený zipovým uzávěrem je velmi praktickým výrobkem a to z důvodu, že si zákazník může přizpůsobit výplň dle své potřeby ubráním nebo přidáním kuličkového dutého vlákna.
 • Dalším velmi oblíbeným polštářem je provedení ALASKA – ZIP. Polštáře Alaska se skládají z vnějšího korpusu, který je opatřen zipovým uzávěrem. Kuličkové duté vlákno není vsypáno přímo pod korpusem, ale je zašito v samostatném povlaku.


článek napsal: Bc. Handrejch Josef

 

Jaké jsou polštáře KVALITEX?

Polštáře rozdělujeme dle technologického postupu nebo dle materiálového složení.

Rozdělení dle materiálového složení:

 • Prvním a nejlevnějším druhem polštářů jsou polštáře STANDARD, kde se liší tyto polštáře ve výplňovém materiálu. Je zde použito kuličkové duté vlákno STANDARD české výroby. Polštáře STANDARD jsou vyráběny se zipovým uzávěrem a nabízíme je v plošné hmotnosti 700g nebo 900g.
 • Dalším druhem polštářů jsou polštáře Luxus plus. Povrchovým materiálem je zde tkanina 100% polyester – mikrovlákno. Výplňovým materiálem je 100% polyester – kuličkové duté vlákno UNICOR, které je německé výroby a patří k nejkvalitnějším kuličkovým dutým vláknům používaných v Evropě. Polštáře Luxus plus vyrábíme se zipem, bez zipu, ale i jako Alaska – zip. Polštáře vyrábíme v 900g nebo 700g hmotnosti kuličkového dutého vlákna. 
 • Polštáře AntiStress a Aloe vera se liší od polštářů Luxus plus pouze v povrchovém materiálu. Jako povrchový materiál u polštářů AntiStress je použita tkanina 100% polyester – mikrovlákno, které je protkáno sítí karbonových vláken. Karbonová vlákna eliminují vznik statického výboje při tření polyesterové tkaniny s tkaninou povlečení. Tato vlastnost je důležitá převážně v případě, že zákazník používá povlečení s polyesterovou tkaninou. Polštáře Aloe vera se také liší pouze v povrchové tkanině. Povrchová tkanina (polyesterové mikrovlákno) obsahuje výtažek z rostliny Aloe vera a má změkčující účinek pro pokožku zákazníka. Polštáře Aloe vera a AntiStress vyrábíme se zipem nebo v provedení Alaska – zip. Dle hmotnosti nabízíme polštáře v gramáži 900g a 700g. 

článek napsal: Bc. Handrejch Josef


Co znamená pojem saténové povlečení?

Již název satén nám napovídá, že se jedná o hebkost, jemnost a příjemný omak. Z textilního pohledu satén znamená tkaninu, která je utkána atlasovou vazbou. Díky této vazbě vzniká na tkanině struktura jemného šikmého řádkování. Pro výrobu saténového ložního povlečení doporučujeme zákazníkovi, aby zakoupil pouze bavlněný satén, tzn. povlečení vyrobené z 100% bavlněné tkaniny. Na rozdíl od klasické plátnové vazby (hladké bavlněné tkaniny) je bavlněný satén vyroben z velmi jemných přízí a je utkán velmi hustou dostavou. Pro příklad znázorňujeme důležité hodnoty rozdílu mezi saténovou a plátnovou tkaninou. Saténové povlečení vyrobené ze 100% bavlněných přízí neztrácí na hřejivosti a zároveň díky atlasové vazbě a mercerizaci přízí jsou barvy a tisky daleko výraznější než u klasické plátnové vazby. 


Název tkaniny pro

ložní povlečení 

Plošná hmotnost

(gramáž) tkaniny  

Dostava tkaniny

(počet přízí) 

Jemnost použitých přízí 
 Hladká bavlněná tkanina  120g/m2  300x300 přízí / 10cm  20 / 20tex
 Saténová bavlněná tkanina     125g/m2  450x450 přízí / 10cm  14 / 14tex


Dle hodnot v tabulce je jasné, že saténová tkanina je vyrobena z daleko jemnějších přízí, ale s daleko větší dostavou (počtem přízí na 10cm). Pevnost a stabilita saténové tkaniny je vyšší než u tkaniny plátnové vazby.

Pro představu níže znázorňujeme různé dostavy tkanin.

Ukázka tkaniny plátnové vazby

     Ukázka dostavy atlasové vazby     Ukázka saténové tkaniny - náhled přízí


Obrázek č.1 Ukázka plátnové vazby               Obázek č.2 Ukázka atlasové vazby                   Obrázek č.3 Ukázka saténové tkaniny - náhled přízí


U saténového povlečení je k dostání i nežehlivá nebo snadno žehlivá úprava. Nejedná se o vlastnost bavlněných vláken, ale je to chemická úprava, která je dnes velmi využívaná. Je důležité upozornit na to, že nežehlivá úprava je  u povlečení zachována při klasickém vyvěšení ložního povlečení a uschnutí. V případě použití automatické sušičky doporučujeme povlečení s nežehlivou úpravou sušit na maximálně 400 otáček. Povlečení a tkanina s nežehlivou úpravou má tzv. paměť, kde si pamatuje poslední stav před uschnutím.

 

článek napsal: Bc. Handrejch Josef

Proč prát povlečení na 60°C?

Roztoči a bakterie jsou všude v našem lůžku i dokonce na ložním povlečení. Ano nejsou viditelní, ale jsou tam a jistě se velmi dobře živí na našem těle. Můžeme je zničit již při teplotě 57°C. Z tohoto ale i jiných hygienických důvodů je důležité prát povlečení na 60°C.


Proč je na českém trhu dostupné také povlečení pratelné na 40°C?


Od doby, kdy na českém trhu počali prodej ložního povlečení obchodní řetězce a různé discounty, došlo k velkému snížení kvality ložního povlečení na trhu. I my jsme chvíli řešili dilema a pokušení nakupovat levnější materiály, ale po velmi špatných zkušenostech jsme dali opět přednost kvalitním materiálům, za které se nestydíme. Můžeme proto hrdě tvrdit, že nemáme na povlečení stížnosti a reklamace.


Proč si myslíte, že se objevilo na českém trhu ložní povlečení pratelné pouze na 40°C? Důvod je velmi prostý. Důvodem není sytost barev povlečení a určitě také ne rozměrová stálost nebo jiné možné poškození ložního povlečení. Důvodem je opatrnost a strach výrobců. Výrobci, kteří nabízejí pouze ložní povlečení pratelné na 40°C, nevěří ve svou kvalitu, nebo již při prodeji ví, že použitá barviva nebyla dostatečně zafixována na tkanině. Ano, je to tak jednoduché. Můžete použít barviva pigmentová, nebo reaktivní, ale hlavní konečnou úpravou je fixace a ustálení barev. Prostě a jednoduše, nebojme se požadovat povlečení, které lze prát na 60°C.


Dříve to bylo úplně běžné. My dnes nabízíme černobílé, vínovobílé, fialovobílé desény ložního povlečení a nebojíme se je prát na 60°C, protože v naše produkty věříme.Vyberte si z krásných desénů našeho povlečení.


Prát ložní povlečení naruby – ano či ne?

Ano, vždy perte ložní povlečení naruby. Může dojít k poškození barevnosti, pokud se dostatečně nerozpustí prací prášek (mohou vzniknout bílé skvrny), ale také k poškození povlečení o rotující buben.

5 nejčastějších chyb při praní a sušení povlečení - čemu se vyvarovat

Někdo si řekne, že sušení a praní povlečení není problém. Možná byste se divili, s čím se na nás naši zákazníci obrací. Na základě jejich "pokusů-omylů" jsme sestavili pět nejčastějších chyb při praní a sušení povlečení. Pokud můžete, vyvarujte se jim.

 1. Nepoužívejte prací prášek na bílé prádlo s oxidačními účinky na barevné povlečení.
 2. Nesušte povlečení na ostrém slunci. Může dojít ke vzniku světlých skvrn.
 3. Nenechávejte bavlněné povlečení úplně vysušit, bude se Vám velmi špatně žehlit.
 4. Nevěšte povlečení na šňůru pouze za rohy, zahákněte celé okraje. (Může dojít k vyvěšení a vytahání rohů.)
 5. Nesnažte se žehlit povlečení za každou cenu na sucho. (Může dojít až k propálení a poškození tkaniny). 

Pevně věříme, že se z těchto chyb vyvarujete a že jsme Vám aspoň tímto článkem pomohli předejít možným problémům.

 


Chcete za rozumnou investici jistotu kvality?

Pro Vás je zde povlečení v hladké bavlně, kde si díky velmi jemným přízím a husté dostavě užijete příjemný spánek. Již je stop velmi těžkým tkaninám ze 100% bavlny. Bavlněné tkaniny se v minulosti vyráběly v plošných hmotnostech (gramážích) 140-150g/m2. Dnes tyto tkaniny již váží 110g/m2, přičemž jejich pevnost a hustota přízí je daleko vyšší. Na rozdíl od damašku, atlas grádlu a saténu je tkanina utkána v plaátnové vazbě, což je nejjednodušší způsob tkaní. I přesto se ale může docílit velké jemnosti a příjemného omaku.

Běžná cena kvalitního bavlněného povlečení 500 – 650,-Kč.


Prohlédněte si naše bavlněné povlečení.

 

Už také máte dost žehlení velkého povlečení?

Jistě znáte krepové povlečení. Krepové povlečení je vyrobeno z tkaniny plátnové vazby stejně jako hladká bavlna, ale díky konečné úpravě a použití louhu sodného je docíleno zkrepování tkaniny. Běžná šíře krepování je 5 nebo 10 mm. Dbejte na materiál krepového povlečení a to 100% bavlna. V případě, že výrobce nebo prodejce neuvádí toto složení nebo uvádí složení bavlna/polyester, nekupujte ho. Bavlněné krepové povlečení je hřejivé.

Běžná cena kvalitního krepového povlečení 530 – 700,-Kč.


Prohlédněte si naše krepové povlečení.


Chcete si dopřát příjemného luxusu?

Chladí Vás saténové povlečení? Pak se tedy nejedná o bavlněný satén. I saténové povlečení je hřejivé a zároveň velmi jemné na omak. Musí být ale vyrobeno z bavlněného materiálu. Pro výrobu saténového povlečení je použita velmi jemná bavlněná tkanina. Jemnost je dosažena velmi jemnými a hustě dostavenými přízemi a to ještě tkaná v atlasové vazbě. Díky této vazbě se docílí velmi tenkého šikmého řádkování na tkanině. Pokud saténové povlečení nemá toto šikmé řádkování, nejedná se určitě o satén a jste nyní klamáni.

Běžná cena kvalitního saténového povlečení bez nežehlivé úpravy 730 – 850,-Kč.


Prohlédněte si naše saténové povlečení.


Jaký je rozdíl v damašku a v atlas grádlu?

Oba tyto druhy povlečení jsou vyrobeny z tkaniny plošné hmotnosti (gramáže) 160-170g/m2. Obě tyto tkaniny jsou vyrobeny z tkaniny atlasové vazby, kde vzniká vetkání určitého vzoru a právě ve vetkaném vzoru je rozdíl mezi těmito pojmy. Atlas grádl je tkán do vzoru pruhů nebo čtverců. Vyrábí se v různých barvách a odstínech. Damaškové povlečení je tkáno do vzorů jako např. květiny, zrnka, diagonální proužky, ornamenty, ale i různě barevné tkané vzory. Zde je velmi obtížné uvádět běžnou cenu výrobku, ale dovolíme si udat doporučenou nejnižší cenu atlas grádlového povlečení v pastelových barvách a to z tkaniny 100% bavlna.

Běžná cena kvalitního atlas grádlového povlečení 600 – 800,-Kč.


Prohlédněte si naše damaškové povlečení a povlečení atlas grádl.


Jak si dopřát velké hřejivosti v zimním období?

Chcete-li si dopřát teplo v zimním období, tak flanelové povlečení je ideálním výrobkem právě pro Vás. Kvalitní flanelová tkanina určená pro výrobu povlečení musí být vyrobena ze 100%ní bavlny. Minimální gramáž (plošná hmotnost) tkaniny je 170g/m2. V různých discountech, ale i v prodejnách bytového textilu je dnes v nabídce povlečení o plošné hmotnosti i pouze 140-150g/m2. Každý prodejce by Vám měl zodpovědět otázku na plošnou hmotnost povlečení. Flanelové povlečení díky svému flanelovému omaku je velmi hřejivý a díky bavlněnému složení je velmi příjemný na omak.

Běžná cena kvalitního flanelového povlečení 700 – 800,-Kč.


 

 

 

Jak vybrat kvalitní flanelové ložní povlečení:


Flanelová tkanina je charakteristická vysokým vlasem, vytvořeným počesáním na povrchu tkaniny. Tkanina může být utkaná v keprové nebo plátnové vazbě. V současnosti je na trhu nejrozsáhlejší plátnová vazba a to kvůli cenové dostupnosti. Přesto flanelová tkanina musí splňovat určité charakteristické rysy. Hlavní charakteristickou vlastností flanelové tkaniny je již zmíněné počesání (vlas). Další velmi důležitou vlastností je plošná hmotnost (gramáž) tkaniny, která musí být u flanelu minimálně 170g/m2. Doporučujeme zákazníkům, aby nekupovali flanelové povlečení, u kterého prodejce nebo výrobce neuvede plošnou hmotnost a složení tkaniny. Nejkvalitnějším materiálem flanelového povlečení je stále 100% bavlna, která podporuje svými vlastnostmi vysokou hřejivost a příjemný omak. Určitě nedoporučujeme nakupovat počesané materiály ze syntetických vláken, jako polyester. Tomuto povlečení se dnes na trhu říká mikroflanel. S flanelovou tkaninou pro výrobu povlečení tento materiál nemá nic společného. Tyto materiály nejsou vhodné pro kontakt s pokožkou kvůli podporování pocení a nepříjemného omaku pro pokožku zákazníka. V případě, že zákazník zvolí kvalitní flanelové povlečení, může očekávat velmi příjemný a hřejivý pocit při svém spánku.

                                                                                                                                                     článek napsal: Bc. Handrejch Josef


Tipy a výroba prošívaných přikrývek z dutých vláken:


V současnosti se prošívané přikrývky vyrábí na plně automatických strojích, které dle mechanické šablony nebo počítačového programu určují způsob a tvar prošití přikrývky. Po tomto prošití je přikrývka předána k lemovacímu stroji, který začistí okraj přikrývky lemovací šikmou stuhou. Poté již dochází ke kontrole, adjustaci a expedici produktu na sklad. Kontrola se provádí vizuálně, ale i mechanicky z důvodu pevnosti začištění okraje přikrývky lemovacím strojem. Tvar prošití je velmi důležitým faktorem pro stabilitu a udržení rouna dutých vláken v přikrývce. Velmi špatným tipem prošití je pouze vodorovné nebo příčné prošití v rovném, vlnkovitém, ale i cikcak tvaru. Důvodem je, že rouno dutých vláken není dostatečně upevněno k povrchové tkanině a k okraji přikrývky. Prošití by mělo být po obvodě celé přikrývky a to co nejblíže k okraji přikrývky. V případě obvodového prošití již uvnitř obdelníku může být libovolný tvar prošití. Nám jako výrobci se osvědčilo prošití do osem, které zajišťuje rouno před posunem a dále prošití není tak husté, aby nebyla snížena hřejivost přikrývek.

Duo přikrývka

Dalším důležitým faktorem pro hřejivost je způsob výroby prošívaných přikrývek. Přikrývky mohou být vyrobeny klasickým prošitím, v duo nebo thermo provedení.

Prošití klasik: Všechny matriály jsou k sobě pevně prošity a hřejivost zde zajišťuje vysoce kvalitní termicky pojené rouno dutých vláken.

Duo provedení: Přikrývka je vyrobena ze dvou různě silných přikrývek, které jsou k sobě spojeny tkanicemi. Přikrývka Duo obsahuje letní + celoroční přikrývku. V případě spojení obou přikrývek je dosaženo přikrývky pro zimní období.

Thermo provedení: Přikrývky thermo jsou vyrobené speciálním způsobem, kde přikrývka obsahuje dvě celoroční přikrývky, které jsou k sobě pevně spojeny lemovacím strojem. Díky této výrobě vzniká uvnitř přikrývky vzduchová kapsa, která izoluje teplo pod přikrývkou. Přikrývky Kvalitex se vyrábí na panelovém rámovém stroji, který má kapacitu až 300ks/den. Tento tip prošívacího stroje je velmi šetrný k použitým materiálům. Dalším tipem prošívacích automatů jsou válcové kontinuální stroje, které mají vysoký výkon (cca dvojnásobný počet kusů než rámový stroj), ale pod válci dochází k destrukci a poškození použitých materiálů a to převážně roun dutého vlákna. Přikrývky Kvalitex jsou vyráběny píseckou českou výrobou a splňují vysoké požadavky zákazníků.

 


článek napsal: Bc. Handrejch Josef


Co je to krepové ložní povlečení a jak se materiál pro toto povlečení vyrábí:


Jako ostatní materiály má i krepová tkanina své vlastní využití a je specifický svým vzhledem a omakem. Krepová tkanina používaná pro výrobu ložního povlečení se v odborném textilním názvosloví jmenuje louhový krep. Tento krep není vytvořen tkaním krepových přízí. Tkanina louhový krep se vyrábí z tkaniny plátěné vazby (1příze po délce x 1příze po šířce) většinou bavlněných jednoduchých přízí. Tato tkanina v režném stavu má šíři cca 155cm. V režném stavu je tkanina předána k dalším předúpravám, barvení, tisku a finálním úpravám. Mezi vzhledově nejdůležitější úpravy patří barvení a tisk tkaniny. U tkaniny je také velmi důležitá úprava vysrážení pomocí praní a fixace barev po tisku. Po všech těchto úpravách dochází k finální úpravě tkaniny a to krepování. Toto krepování se vyrábí způsobem nanášení louhu sodného, který zabrání smrštění tkaniny. Tento prostředek se nanáší v pruzích po délce tkaniny a působením vnějších (teplotních) vlivů dochází ke smrštění (sražení) tkaniny, kde není nanesen louh sodný. Krepování se vyrábí v různých velikostech a to také dle původu země. Dovozové krepové tkaniny se většinou vyrábí ve velikosti krepování 0,5cm. České krepování je převážně ve velikosti 1cm. Toto krepování je příjemné na omak a v případě použití bavlněných přízí je i velmi hřejivé. Díky těmto všem úpravám je krepová ložní souprava velmi oblíbená mezi zákazníky a to z důvodu velmi snadné údržby, kde je pouze praní a sušení. Povlečení se nemusí žehlit. Jako u hladké bavlny je zde velmi důležitá další výroba povlečení. Konfekce ložního povlečení obsahuje tyto operace: oddělovací proces (střihání), šití, dokončovací práce a adjustace (balení). Nové krepové ložní povlečení může zákazníkovi připadat nepříjemné na omak. Tento nepříjemný omak musí zmizet po prvním vyprání. V případě, že i nadále je povlečení nepříjemné, nejedná se o bavlnářský louhový krep. Krepové ložní povlečení značky Kvalitex je vyrobeno v ČR vlastní výrobou, kde je tkanina vyrobena ze 100%ní bavlny.


článek napsal: Bc. Handrejch Josef


Jaké jsou základní rozměry bytových textilních výrobků:

 

Základní rozměry jsou věčným problémem nakupujících zákazníků. Dnes se mohou v určitých řetězcích nakoupit i německé nebo jiné rozměry přikrývek, polštářů a ložních povlečení. Tyto rozměry prodávají z důvodu, aby se zákazník vrátil a koupil výrobek opět u nich.

 

Základními rozměry jsou:

-       Přikrývky z dutých vláken: 140x200cm v klasické délce, 140x220cm v prodloužené délce

-       Polštáře z dutých vláken: 70x90cm

-       Ložní povlečení: 1+1, 140x200, 70x90cm

-       Prostěradla: 90x200, 180x200cm

-       Ručníky: 50x100cm

-       Osušky: 70x140cm

-       Koupelnové předložky froté: 50x70cm

-       Koupelnové předložky (koberečky): 60x100cm před vanu, 60x50cm před WC

V současnosti jsou velmi oblíbené u přikrývek dvojlůžkové rozměry a ložní povlečení na ně. Po dlouholetých zkušenostech a hodnoceních zákazníků jsme došli k závěru, že dvojlůžkový rozměr přikrývky je nejlepší 240x200cm v klasické délce a 240x220cm v prodloužené délce. Tyto dvojlůžkové rozměry se stávají velmi oblíbenými hlavně mezi mladými, ale nachází své zákazníky i v pokročilém věku. Není přeci nic hezčího, než se zahřát o tělo blízkého člověka, kterého milujete.

 

U prostěradel se také rozšířily různé rozměry a to díky rozšířené nabídce matrací jako například 140x200, 160x200cm.

 

článek napsal: Bc. Handrejch Josef

Jaké materiály jsou vhodné pro výrobu přikrývek: 

 

Všechny druhy přikrývek (duté vlákno, péřové, vlněné) je z hygienického hlediska nutné povlíkat do ložního povlečení. Povrchovým materiálem přikrývek by měla být tkanina, velmi husté dostavy, která zabrání úniku dutého vlákna z přikrývky. Duté vlákno by mělo být vyrobené v EU.

Povrchovou tkaninou přikrývky mohou být tkaniny z různých materiálů. Nejčastěji používanými tkaninami jsou bavlněné, směsové, ale i tkaniny ze 100% polyesteru. Bavlněné tkaniny používané pro výrobu přikrývek by měly být vyrobeny v atlasové vazbě, která se vyznačuje vysokou hustotou přízí a lesklým vzhledem. Mezi nové materiály, používané pro výrobu přikrývek, patří tkaniny ze 100% polyesteru známé pod obchodním jménem MICROFIBRE neboli MIKROVLÁKNO. Jedná se o velmi jemnou tkaninu, která je velmi příjemná na omak díky svému broskvovému broušenému povrchu. Díky tomuto povrchu neklouže ložní povlečení a pevně drží a splývá s tvarem přikrývky. Není možné, aby zůstalo ložní povlečení prázdné v rohách přikrývky. Tento materiál má vysokou hustotu přízí a patří mezi nejoblíbenější materiály mezi zákazníky.

V současnosti jsou mezi zákazníky velmi oblíbené přikrývky z dutého vlákna. Výplňovým materiálem ale musí být použito opravdu duté vlákno a ne žádná náhražka, kde zákazník hned po prvním spánku zjistí, že přikrývka nehřeje. Duté vlákno by mělo být termicky pojené. Duté vlákno je adjustováno v rolích rouna. V případě, že je již nová přikrývka velmi měkoučká, je jisté, že je přikrývka vyrobena z nepojeného dutého vlákna, které má daleko nižší tvarovou stabilitu a po již krátké době dochází k jeho poškození. Může proto následovat vznik vynechání vlákna mezi tkaninami, tudíž zároveň snížení hřejivosti.

Protože se kvalita přikrývek z dutého vlákna značně podepíše na vlastním spánku, doporučuji zákazníkům, aby nakupovali produkty vyrobené v ČR a to z důvodu, že všichni čeští výrobci stále udržují kvalitu jak povrchového, tak výplňového materiálu. Nedoporučuji nakupovat přikrývky v discountech a řetězcích, kteří nakupují přikrývky z asijských zemí.

článek napsal: Bc Handrejch Josef

 

Jaké materiály jsou vhodné pro výrobu polštářů:


   Na rozdíl od přikrývky z dutého vlákna je nejdůležitější vlastností polštáře nesléhavost. Tato vlastnost je závislá na použití výplňového materiálu. Polštář by měl být prošitý, kde jsou prošity tyto vrstvy – povrchová tkanina, rouno termicky pojeného dutého vlákna pro udržení tvaru polštáře a netkaná textile, která zabraňuje spojení výplňového dutého vlákna s termicky pojeným rounem.

Povrchovým materiálem je použita tkanina, která by měla být ze stejného materiálu jako přikrývka. Netkaná textilie je vyrobena ze 100% polypropylenu. Tento materiál je prodyšný, ale nepropustný.

V současnosti mezi nejlepší výplňové materiály patří kuličkové duté vlákno, které má dlouhodobou tvarovou stabilitu a polštář lze snadno naklepat. Kuličkovému dutému vláknu se také jinak říká umělé peří. Přesto opět existuje kuličkové duté vlákno, které může být méně či více kvalitní. Již z názvu je zřejmé, že je duté vlákno vytvarováno do kuliček. Zde velmi záleží při výrobě kuliček na době zakrucování. Mezi nejkvalitnější kuličková vlákna patří značkové vlákno UNICOR, které je vyráběno v Německu.

Konečnému zákazníkovi doporučujeme kupovat polštáře se zipem, kde lze snadno po určité době kuličky doplnit nebo vyměnit. Kuličkové duté vlákno může být nasypáno přímo pod zipem polštáře nebo může být v samostatném obalu (vyrobeného z tkaniny nebo z netkané textilie), který by měl být opět opatřen zipem pro doplňování kuliček.

 

článek napsal: Bc. Handrejch Josef

Jaké materiály jsou vhodné pro ložní povlečení?

Ložní povlečení se vyrábí z tkanin, které mohou mít různé tkalcovské vazby, různé materiálové složení a desény. Zvolení tkalcovské vazby (plátno, kepr, atlas, satén) a desénu je závislé na potřebě zákazníka a použití koupeného ložního povlečení. Jedním z nedůležitějších parametrů kvality ložního povlečení je použitý materiál. V současnosti, kdy cena bavlny neúměrně stoupá, má mnoho výrobců a prodejců kvůli ceně tendenci podporovat prodej ložního povlečení ze syntetických materiálů (polyester) nebo při nejmenším směsí bavlny a polyesteru. Je třeba si uvědomit, že polyesterová vlákna bez úprav (např. kotonizace) mají značné nevýhody oproti bavlněným vláknům. Mezi tyto nevýhody patří: nízká hřejivost, vyšší žmolkovitost, vznik elektrostatického náboje a vyšší přitažlivost prachu. V případě, že se povleče přikrývka z dutého vlákna, má povlečení ze syntetických materiálů přitahovat vlákna z přikrývky. Z těchto a dalších užitných vlastností doporučujeme nakupovat ložní povlečení převážně z přírodních materiálů. V případě, že je povlečení vyrobeno ze směsi bavlny a polyesteru, což si prověříte na textilní etiketě, musí Vám být toto povlečení příjemné na omak. Doporučuji tento omak porovnat s klasickou bavlněnou tkaninou přímo na prodejně.

článek napsal: Bc. Handrejch Josef  

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku