+420 380 602 200 info@kvalitex.cz
Vyberte kategorii magazínu
Co znamená pojem saténové povlečení?
Kalendár23. 07. 2019

Již název satén nám napovídá, že se jedná o hebkost, jemnost a příjemný omak. Z textilního pohledu satén znamená tkaninu, která je utkána atlasovou vazbou. Díky této vazbě vzniká na tkanině struktura jemného šikmého řádkování. Pro výrobu saténového ložního povlečení doporučujeme zákazníkovi, aby zakoupil pouze bavlněný satén, tzn. povlečení vyrobené z 100% bavlněné tkaniny. Na rozdíl od klasické plátnové vazby (hladké bavlněné tkaniny) je bavlněný satén vyroben z velmi jemných přízí a je utkán velmi hustou dostavou. Pro příklad znázorňujeme důležité hodnoty rozdílu mezi saténovou a plátnovou tkaninou. Saténové povlečení vyrobené ze 100% bavlněných přízí neztrácí na hřejivosti a zároveň díky atlasové vazbě a mercerizaci přízí jsou barvy a tisky daleko výraznější než u klasické plátnové vazby. 

 

Název tkaniny pro

ložní povlečení 

Plošná hmotnost

(gramáž) tkaniny  

Dostava tkaniny

(počet přízí) 

Jemnost použitých přízí 
 Hladká bavlněná tkanina  120g/m2  300x300 přízí / 10cm  20 / 20tex
 Saténová bavlněná tkanina     125g/m2  450x450 přízí / 10cm  14 / 14tex

 

Dle hodnot v tabulce je jasné, že saténová tkanina je vyrobena z daleko jemnějších přízí, ale s daleko větší dostavou (počtem přízí na 10cm). Pevnost a stabilita saténové tkaniny je vyšší než u tkaniny plátnové vazby.

Pro představu níže znázorňujeme různé dostavy tkanin.

Ukázka tkaniny plátnové vazby

     Ukázka dostavy atlasové vazby     Ukázka saténové tkaniny - náhled přízí

 

Obrázek č.1 Ukázka plátnové vazby               Obázek č.2 Ukázka atlasové vazby                   Obrázek č.3 Ukázka saténové tkaniny - náhled přízí

 

U saténového povlečení je k dostání i nežehlivá nebo snadno žehlivá úprava. Nejedná se o vlastnost bavlněných vláken, ale je to chemická úprava, která je dnes velmi využívaná. Je důležité upozornit na to, že nežehlivá úprava je  u povlečení zachována při klasickém vyvěšení ložního povlečení a uschnutí. V případě použití automatické sušičky doporučujeme povlečení s nežehlivou úpravou sušit na maximálně 400 otáček. Povlečení a tkanina s nežehlivou úpravou má tzv. paměť, kde si pamatuje poslední stav před uschnutím.

 

článek napsal: Bc. Handrejch Josef